Kaip iš tūkstančių galimų išsirinkti tą vienintelį…boulingo kamuolį

Retas susimąstome, kad boulingo kamuolys yra vienintelis žaidimo dalyvis, prisiliečiantis prie visko – žaidėjo, takelio, tepalo ir kėglių. Laiku tinkamai pasirinktas boulingo kamuolys – pati svarbiausia šiuolaikinio boulingo sudedamoji dalis. Turbūt sutiksite su manimi, kad net pats geriausias žaidėjas neturės galimybių laimėti prieš vidutinioką, metimus atlikdamas su salės kamuoliu. Profesionalūs boulingo kamuoliai labai skiriasi nuo tų, kuriuos mes įpratę mėtyti boulingo centruose. Pastarieji yra sukurti taip, jog tarnautų ilgą laiką, tuo tarpu profesionalūs kamuoliai – turėtų kuo geresnę reakciją ant takelio. Turėti ir vieno, ir kito neįmanoma, todėl nukenčia arba ilgaamžiškumas, arba reakcija.

Kad ir kaip stipriai besuktumėte salės kamuolį, jis niekada nesisuks tiek, kiek profesionalūs kamuoliai. Tad ir daugžodžiauti apie salės kamuolius tikrai neverta – verčiau pakalbėkime apie profesionalius. Boulingo ekspertai kaip susitarę antrina vienas kitam, jog svarbiausia kamuolio savybė, lemianti 80% reakcijos, yra paviršius. Kitą dalį sudaro kamuolio šerdis ir gręžimas bet pokalbį apie „kamuolio gelmes“ palikime kitam kartui, o dabar apsiribokime vien pokalbiu apie paviršių.

Yra tūkstančiai skirtingų kamuolių, tačiau visus juos galima suskirstyti į tris pagrindines grupes pagal paviršiaus reakciją – plastikiniai, uretaniniai (angl. urethane aut. past.) ir reaktyvios medžiagos (angl. reactive resin aut. past.). Visi jie turi savitas funkcijas ir leidžia žaidėjui lengviau prisitaikyti prie kintančių tepimo sąlygų. Apžvelkime kiekvieną iš šių paviršių tipų plačiau.

Plastikiniai boulingo kamuoliai yra patys paprasčiausi bei patys pigiausi. Jų kaina svyruoja apie 60-80 eurų. Kaip išduoda pavadinimas, jų paviršius pagamintas iš plastiko. Plastikas – ilgaamžė medžiaga, tad ir kamuolys gali tarnauti ilgai. O ką jums sakiau dėl ilgaamžiškumo? Taip, pagrindinė plastikinio kamuolio savybė – kietas, mažai porėtas kamuolio paviršius, turintis minimalų sukibimą su takeliu, tad yra beveik nesisukantis. Paprastai jie naudojami pradedančiųjų žaidėjų, nes jie nebrangūs, tarnauja ilgai, o be to (nepatikėsite, bet daug kam tai svarbu) gaminami pačių įvairiausių spalvų ir yra labai gražūs. Tačiau ir profesionalių žaidėjų krepšiuose dažnai atrasite plastikinį kamuolį, kadangi šis yra nepakeičiamas pagalbininkas „valant“ šoninius kėglius.

Devintajame praeito amžiaus dešimtmetyje, kai Maiklas Džeksonas karaliavo pop scenoje, boulingo takeliai turėjo savo karalių – uretaninio paviršiaus boulingo kamuolį. Tai buvo milžiniškas proveržis sportiniame boulinge, nes šiuo paviršiumi padengti boulingo kamuoliai turėjo kur kas geresnį sukibimą su takeliu, užsisukdavo kur kas stipriau ir į kėglius „įeidavo“ aštresniu kampu nei plastikiniai kamuoliai, dėl to stipriai išaugo žaidėjų rezultatai. Maža to, dėl kieto paviršiaus, jis buvo ganėtinai patvarus, galintis tarnauti ne vienerius metus. Į rinką atėjus reaktyvios medžiagos kamuoliams, uretaniniai kamuoliai nugulė pradedančiųjų boulingo žaidėjų krepšiuose. Bet juk mada sukasi ratu, ar ne? Pradūlėję ten beveik tris dešimtmečius, uretaniniu paviršiumi padengti kamuoliai, dėl savo ankstyvos reakcijos su takeliu, nuspėjamos trajektorijos ir patvarumo, pastaruoju metu išgyvena tikrą renesansą ir grįžta į profesionalų boulingą. Kiekvienas gamintojas yra išleidęs savo uretaninio kamuolio liniją, o dažnas žaidėjas nebeįsivaizduoja savo arsenalo be šio patikimo partnerio, kurio kaina svyruoja tarp 140 – 160 eurų.

Sportiniame boulinge atsiradus reaktyvios medžiagos kamuoliams, pasaulis apsivertė aukštyn kojomis. Lyginant su uretaniniais, šie kamuoliai turi daug geresnį sukibimą su takelio paviršiumi bei stiprią reakciją takelio gale (kalbu apie tą nuostabų vaizdą, kai profesionalus žaidėjas paleidžia kamuolį takeliu, šis slysta link dešinio griovio beveik visą takelio ilgį ir staiga, dideliu greičiu, keičia kryptį į kairę ir lupa tokį straiką, kad kėgliai skraido į visas puses). Tiesa, šie kamuoliai yra ir patys brangiausi – kainos prasideda nuo 100 eurų, bet gali siekti ir 300 eurų. Beveik visi gamintojų išleidžiami nauji kamuoliai yra su reaktyvios medžiagos paviršiumi (su mažomis uretaninių kamuolių išimtimis) ir nors kiekvienas reaktyvios medžiagos pagrindu pagamintas kamuolys yra unikalus, gamintojai juos paprastai skirsto į tris pagrindines grupes:

  • Reaktyvus kietas paviršius (angl. reactive solid aut. past.) – patys paprasčiausi reaktyvaus paviršiaus kamuoliai, turintys nuoseklų ir nuspėjamą riedėjimą takeliu (lyginant su reaktyviu perlo ir reaktyviu hibridiniu paviršiais dengtais kamuoliais). Dėl savo porėto paviršiaus bei didesnio paviršiaus ploto jie su takeliu sureaguoja anksčiau, todėl dalį savo sukurtos potencinės energijos išeikvoja dar riedėdamas per tepalu dengtą priekinę takelio dalį, į kėglius įeidamas švelnesniu kampu ir mažesne jėga.
  • Reaktyvus perlo paviršius (angl. reactive pearl aut. past.) – tai tas pats reaktyvus kietas paviršius, tik su žėručio priedu. Žėrutis leidžia kamuoliui turėti mažesnį sukibimą su tepalu padengta takelio dalimi, tad kamuolys išsaugo visą savo potencinę energiją sausai zonai takelio pabaigoje, sukurdamas staigią ir agresyvią reakciją.
  • Reaktyvus hibridinis paviršius (angl. reactive hybrid aut. past.) – dviejų reaktyvių paviršių – kieto ir perlo – santuoka. Paprastai šie kamuoliai yra dviejų, tarpusavyje susimaišiusių spalvų, kur viena yra kieto paviršiaus, o kita – perlo. Šio kamuolio reakcija turi abiejų prieš tai minėtų paviršiaus savybių, todėl yra universalus ir mėgstamas profesionalų.

Šiuolaikiniai kamuolių gamintojai, ne taip kaip anksčiau, tiesiogine to žodžio prasme „kepa“ kamuolius, kiekvieną mėnesį pristatydami vis kitokį, kažkuo pranašesnį kamuolį. Tačiau, deja, jau seniai praėjo tie laikai, kai nusipirkęs boulingo kamuolį žinojai, kad juo sėkmingai naudosies bent 10 metų. Nors ir technologiškai pranašesni už senuosius, naujieji kamuoliai tarnauja kur kas trumpiau – intensyviau naudojamas kamuolys nustoja „dirbti“ maždaug po pusmečio. Keisti visą savo arsenalą kas 6 mėnesius, ir atseikėti nuo kelių šimtų, iki viso tūkstančio eurų, žaidėjui gali būti sudėtinga, todėl ypač svarbu žinoti, ką pirkti ir kuo naujas kamuolys bus naudingas papildant jau esamą kamuolių arsenalą.

Patirtis rodo, kad nusprendus šiek tiek dažniau žaisti boulingą ir įsigyti savų kamuolių, paprastai užtenka ir dviejų – tai reaktyvios medžiagos kamuolys, paprastai hibridiniu paviršiumi ir plastikinis kamuolys. Nes tikrai neverta svaidyti savo brangaus reaktyvaus kamuolio kas kartą valant likusius kėglius – po kiekvieno metimo metu paviršius paprasčiausiai dėvisi, o mes juk to nenorime, tiesa?

ENJOYED? SHARE IT!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

YOU MIGHT ALSO LIKE

Close Menu
Scroll Up

Turite klausimų? Parašykite mums.