Psichologinis pasiruošimas – kuriame žaidimo rutiną

Rutina – dauguma mūsų ja skundžiasi, bando nuo jos pabėgti, bet visi žinome – ji neišvengiama. Tačiau ar ji tikrai visada pilkai nuobodi ir mums kenkia? Įprotis iš ryto ir vakare išsivalyti dantis padeda mūsų dantims likti sveikiems, rytinis puodelis kavos leidžia mums pasijusti žvaliems, o knyga prieš miegą padeda užmigti – visa tai mūsų kasdienė rutina, padedanti pasiekti, nors ir mažų, bet būtinų tikslų. Lygiai taip pat rutina boulingo varžybų metu gali padėti pasiekti geresnių rezultatų. 

Pažinkite save

Varžybų dieną, atvykę į boulingo centrą, apsidairykite – dalis žaidėjų šnekučiuosis su seniai nematytais draugais, užsisakys pavalgyti ar išlenks nealkoholinio alaus bokalą, kiti atsiribos nuo išorinio pasaulio storų ausinių siena, tvarkysis boulingo įrangą ar sukiš nosį į telefoną. Ir taip kas kartą atvykę į varžybas. Ir nors tokie įpročiai paprastai yra nevalingi ir daromi „automatiškai“, vis dėl to turi įtakos mūsų pasirodymui bei rezultatams tiek pat, kiek ir fiziniai aspektai (pvz. mostas, balansas ir pan.). Suprasti, ką darote prieš varžybas ir jų metu labai svarbu, nes tik taip netinkamus įpročius galėsite bandyti taisyti.

Rutina prieš turnyrą

Kuomet kalba pasisuka apie psichologinius dalykus, labai svarbu, kad patys su savimi būtumėte atviri ir nuoširdūs, nes niekas geriau už jus nežino, ko jums iš tikrųjų reikia. Po kiekvienų varžybų pagalvokite ne tik apie tai, kaip išleisdavote kamuolį, kokias žaidimo klaidas darėte, bet ir ką darėte prieš pirmąją partiją, kokius apšilimo pratimus atlikote, kokios muzikos klausėtės, su kuo ir apie ką kalbėjote. Tokie dalykai gali padėti susikurti patikimą ir veiksmingą psichologinio pasiruošimo rutiną. 

Net ir patys geriausi pasaulio žaidėjai turi savo vadinamą „prie-game routine“, pritaikytą pagal jų poreikius, įpročius bei charakterį, kuri formavosi ilgą laiką stebint koreliaciją tarp savo rezultatų ir psichologinių veiksnių. Man asmeniškai svarbios 15 minučių prieš varžybų apšilimą. Per jas stengiuosi nuo visko atsiriboti ausinėmis, pasileidęs tas pačias dainas, kurių klausau prieš varžybas. Tuomet stoju prie takelio, atlieku man patinkančius ir efektyviausius tempimo pratimus visuomet ta pačia eilės tvarka. Atlikdamas tempimo pratimus rankoms, mėgstu pasivaikščioti per takelį pirmyn atgal, patikrindamas ar tepant takelius neprivarvėjo tepalo lašų. Tuomet susidedu kamuolius, su kuriais manau, kad turiu pradėti ir sėdėdamas laukiu apšilimo. Ir kiekvieną turnyrą šią rutiną kartoju. 

Jums nebūtina nusižiūrinėti rutinos nuo kitų, juk jūs patys žinote, kas jums patinka ir padeda pasiruošti varžyboms. Stebėkite save, išsiaiškinkite, kas labiausiai padeda, o kai jau susikursite savo rutiną prieš varžybas, svarbu jos nekeisti, neleisti išoriniams veiksniams jūsų blaškyti, nes tai lygiai taip pat atsilieps ir jūsų rezultatams varžybų metu.

Rutina prieš metimą

Taip, rutina prieš varžybas yra labai svarbi, bet ne ką mažiau svarbi ir rutina prieš metimą. Atlikę metimą paprastai nueiname nuo parketo ir žiūrime kitų žmonių rezultatus, jų metimus, stebime kintančias linijas, o galbūt naršome Facebook’e, juokaujame su draugais ar publika. Visa tai nukreipia dėmesį nuo žaidimo ir artėjančio metimo. Nepagalvokite, kad tai blogai. Varžybos dažniausiai trunka 3-4 valandas, o tokį ilgą laiką išlaikyti dėmesį yra neįmanoma. Tačiau rutina prieš metimą sustato viską į vietas. Kiekvieno metimo metu tie patys atliekami judesiai ar ritualai padeda sukaustyti dėmesį į atliekamą metimą ir kartu padidina šansus geresniam rezultatui pasiekti. Pastebėjote, kaip kartais, po eilinio likusio stovėti 10 kėglio, susinervinę nepasiruošiate metimui, pasiimate kamuolį ir paleidžiate labai netikslų metimą? Taip nutiko būtent todėl, kad nesilaikėte rutinos. Kamuolio nusivalymas šluoste, batelių slydimo patikrinimas, rankos džiovinimas virš feno, menamos kamuolio trajektorijos pavaizdavimas galvoje – tai tik keletas dažniausiai naudojamų žaidėjų rutinos sudedamųjų. Susikurkite savo patys, o geriausia, jei susikurtumėte dvi – vieną pirmam metimui, o kitą antram – kurios viena su kita labai panašios, tačiau vos keliais aspektais skiriasi. Patikėkite, valysitės kur kas dažniau. 

Nuraminkite save

Vienas pagrindinių dalykų, skiriančių mėgėjus nuo profesionalų yra gebėjimas demonstruoti stabilų žaidimą net ir esant milžiniškai įtampai. Nors, iš tiesų, visiškai nesvarbu, jūs mėgėjas ar profesionalas, visi gali „lūžti“ esant įtampai. Puikiai atsimenu, kaip praeito sezono metu Klaipėdoje vykusiame reitinginiame turnyre, pusfinalyje, devinto freimo metu turėjau valyti 2-4-5 kombinaciją tam, kad būčiau ramus dėl patekimo į finalą. Nevaliau. Vėliau dar ilgai galvojau, kodėl pasirinkau vieną kamuolį, o ne kitą, kodėl mečiau tokiu taikiniu, o ne kitokiu, kol, galop, suvokiau, kad visa tai lėmė emocinio pasiruošimo stygius. 

Esant stresinei situacijai svarbu savo esamą įprastą rutiną papildyti vienu kitu įpročiu, nukreiptu prieš emocinę įtampą. Sporto psichologas Dr. Dynas Hinitsas pataria, jog prieš svarbų metimą svarbu save įtikinti, kad nesvarbu kokį metimą atliksi – gerą ar blogą – pasaulis nuo to nenustos suktis, tavo komandos nariai neišmes tavęs iš komandos ir viskas bus gerai. Sugebėjimas neįsileisti baimės į galvą yra labai stiprus priešnuodis nuo blogai atlikto metimo.

Padėti gali ir prisiminimai. Turbūt šis įtampos kupimas metimas nėra jums pirmasis. Prisiminkite situaciją, kuomet nugalėjote įtampą, atlikote gerą metimą, pasiekėte rezultatą ir iš balos išlipote sausas. Kuo šis metimas turėtų būti kitoks? Įkvėpkite save ir patikėkite savo jėgomis. Net jei tas prakeiktas 10 kėglis devintam freime, esant lygiam rezultatui atrodo tarsi stovėtų už kilometro, tai tas pats 10 kėglis, kurį esate valę milijoną kartų.

Džiaukitės akimirka. Boulingas, būkime atviri, gana monotoniškas sportas, įtampos kupinų akimirkų čia mažai. Bet kai jos ateina, mėgaukitės adrenalino keliamais šiurpuliukais, pasiruoškite metimui, jūs juk jau žinote, kad viskas bus gerai, nesvarbu kokį metimą beatliktumėte ir kalkite tą straiką.

Mes visi daug dirbame prie savo metimo technikos, priėjimo, mosto, kamuolio išleidimo, perkamės naujausius ir geriausius kamuolius, tačiau psichologinį šio sporto aspektą dažnas pamirštame arba bent jau nukeliame į trečią planą. Svarbu save ugdyti ne tik fiziškai, bet ir emociškai tam, jog pasiektume išsvajotų aukštumų. Juk didžiausios pergalės susideda iš mažiausių dalykų. Šie patarimai dėl rutinos galioja ne tik varžyboms. Pabandykite juos ir treniruočių metu, ugdykite įgūdžius, kurkitės sau patinkančias, artimas rutinas, kurių metu jaučiatės patogiai, išliekate ramūs – tuomet ir kiti tepimai, kiti boulingo centrai atrodys mažiau grėsmingi, lengviau prisiderinsite prie kintančių sąlygų.

ENJOYED? SHARE IT!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

YOU MIGHT ALSO LIKE

Close Menu
Scroll Up

Turite klausimų? Parašykite mums.