Mitybos patarimai varžybų metu

3-4 treniruotės po porą valandų per savaitę, ruošiantis tiems 2-3 turnyrams per mėnesį, trunkantiems nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro – tai boulingo žaidėjo kasdienybė. Kankinkit mane kišdami rakštis į panages, bet aš neišsižadėsiu minties, kad boulingas – ištvermės reikalaujantis sportas. Tačiau užmetus akį į PBA (Professional Bowlers Association – aut. past.) rengiamus turnyrus pastebime, kad geriausi pasaulio žaidėjai toli gražu nepanašūs į ištverminguosius atletus, skinančius pergales bei kalančius didžiulius pinigus iš sporto. 

Kiekvienas sportininkas, siekiantis aukštų rezultatų šiuolaikiniame sporte, turi suvokti mitybos svarbą. Smagu, kad tai jau vyksta – vis daugiau boulingo profesionalų didžiulį dėmesį pradėjo skirti savo mitybai tiek namie, tiek varžybų metu, nes akivaizdu, kad gerai subalansuota ir racionali mityba yra būtina geriems sportiniams rezultatams bet kurioje sporto šakoje, taip pat ir boulinge. 

Deja, bet boulingo ir mitybos santuoka labai komplikuota. Pagalvokite, kokį maistą galite įsigyti boulingo centruose – Picą? keptos duonos? Neskamba labai sveikai, o jei pabandysite įsinešti savo cezario salotų galite greitai pasijusti kaip talibas su dinamitu prie oro uosto laipinimo vartų. Vos įpusėjus varžyboms, jūsų kūnas tiesiog maldauja visaverčio maisto energijos atsargoms papildyti, o viskas, ką jūs jam galite pasiūlyti yra tekanti riebi duonytė su „double spyrgi“ + alaus „nol penki“.

Varžybų dieną eilinis boulingo žaidėjas turi suvartoti nuo 4000 iki net 7000 kcal per parą normaliam energijos poreikiui palaikyti. Ir nors riebioj duonytėj ar picytėj su saliamiu bus daug kalorijų, tačiau toks maistas visiškai netinka – jame gausu riebalų, kurie pasisavinami ir į energiją verčiami lėtai, todėl žaidžiant jausitės apsunkę, mieguisti, o varžovas plos katučių – jūs juk to nenorite. 

Bendrybėmis apie maisto komponentus čia nekalbėsime, apie juos galite prisiskaityti (jei dar to nedarėte) vos ne kiekviename internetiniame puslapyje apie mitybą. Kaip gamintis maistą namuose galbūt papasakosime atskirame straipsnyje, dabar geriau aptarkime tai, kas svarbiausia – kaip subalansuoti mitybą varžybų dieną. 

Angliavandeniai

Žvelgiant iš mitybos pusės jie mums tokie pat svarbūs, kaip geras boulingo kamuolys. Visa mūsų mityba varžybų dieną turėtų būti paremta būtent jais. Tyrimais nustatyta, kad norint pasiekti optimalių sportinių rezultatų, yra būtina didelio kiekio angliavandenių dieta [1], kadangi angliavandeniai – greitai įsisavinamas energijos šaltinis, padedantis išlaikyti gliukozės kiekį kraujyje krūvio metu ir glikogeno atsargas raumenyse (atsargos glikogeno pavidalu, esančios raumenyse ir kepenyse yra pagrindinis energijos šaltinis treniruočių ar varžybų metu; jei sportininkas treniruotę pradeda esant nepakankamoms angliavandenių atsargoms, ji jam atrodys sunkesnė, sportininkas greičiau pavargs, rodikliai bus blogesni). Sportininkams rekomenduojama suvartoti apie 6-10 g angliavandenių 1 kg kūno svorio, o mityboje angliavandeniai varžybų dieną turėtų sudaryti apie 50% kalorijų normos. Ganėtinai daug, tiesa? Tačiau išskirsčius adekvačiais laiko intervalais, net nepajusite, kaip juos suvartojote, o energijos liks ir ant prizininkų pakylos užlipti. Varžybų dienos rytą pusryčiams valgykite virtus kiaušinius arba pilno grūdo košę su vaisiais ir riešutų sviestu. Tai tikras supermaistas artėjant ilgai ir alinančiai varžybų dienai. Jeigu esate iš tų žmonių, kuriems pusryčiai vemt verčia – įsigykite blenderį, o kokteilius skaninkite medumi, vaisiais ar uogomis ar baltyminiais milteliais nes pusryčius valgyti BŪTINA. Varžybų metu taip pat svarbu palaikyti angliavandenių kiekį – kas valandą suvartokite bent 40 g angliavandenių skysta forma – tai gali būti kokteiliai, glotnučiai su avižiniais dribsniais, vaisiais ar uogomis – jie greičiau įsisavinami. Tačiau jei geriau jaučiatės ką nors kramsnodami, galite užkąsti avižinių sausainių ar košės, vaisių, taip pat įvairių batonėlių, kurių pilnos maisto papildų parduotuvės (turėkite omenyje – jie skirti maisto raciono papildymui, o ne pakeitimui, tad vartokite adekvačiai).

Baltymai

Svarbūs kaip statybinė medžiaga, skirta raumenų ląstelių atsistatymui, tačiau boulinge juos rekomenduotina vartoti jau po treniruotės ar varžybų, taip pat, esant didesniam tarpui tarp partijų (pvz. laukiant kito etapo ir turint 3-4 val. pertrauką), nes jų įsisavinimas trunka ilgiau. Esant didesniam tarpui tarp partijų raskite laiko suvalgyti daugiau gyvulinės kilmės baltymų turinčio maisto – raudonos mėsos, žuvies, paukštienos, kadangi šiuose produktuose gausu visų žmogui reikalingų aminorūgščių. Čia tiks įvairios salotos su paukštiena ar jautiena (derinkite baltyminius produktus su mėgstamomis daržovėmis). Jeigu nevalgote mėsos, per pertrauką ar po varžybų valgykite pupeles su ryžiais.  

Riebalai

Energijos šaltinis, daugiausiai naudojamas mažiau intensyvioje veikloje, atliekant ištvermės pratimus. Kadangi eilinis žmogus riebalų yra prikaupęs apie 70 000 kcal, jais piktnaudžiauti nereikia, tačiau jų gauti su maistu vis tiek yra privaloma, kadangi dalis vitaminų yra tirpūs riebaluose ir tik taip įsisavinami. Varžybų dieną su maistu reikėtų suvartoti apie 100 g riebalų, iš kurių bent trečdalis turėtų būti augalinės kilmės (kitus gausite su maistu, kurį valgysite dienos metu). Tai gaili būti sėmenų aliejaus šaukštas į kokteilį arba riešutai, jeigu mėgstate užkandžiauti (rinkitės graikinius riešutus arba migdolus).

Vitaminai

Sportiniame boulinge svarbu papildomai vartoti tokius, kurie skatintų angliavandenių įsisavinimą (ypač varžybų metu) – B grupės vitaminai, vit. C, vit. E. Kadangi sportuojant rekomenduojama su maistu gauti 2–3 kartus didesnį vitaminų kiekį nei nesportuojant, siūloma racioną papildyti vitaminų kompleksais. 

Skysčiai

Ir čia nekalbame vien tik apie visagalį vandenį. Varžybų metu rekomenduojame turėti du butelius: viename – vanduo, o kitame izotoninis gėrimas, kadangi sportuojant su prakaitu išgarinamas ne tik vanduo, bet ir organizmui svarbios medžiagos: kalis, natris, chloras, kalcis, magnis. Varžybų metu rekomenduojama suvartoti bent 4-5 litrus skysčių, santykiu 2:1 (2 dalys vandens ir viena dalis izotoninio gėrimo).

Mityba tikrai svarbi sporto dalis ir tai jau pastebėjo didžiausios boulingo žvaigždės. Alaus pilvukams boulingo visuomenėje, panašu, ateina galas. Sveika ir strategiškai suplanuota mityba tikrai padeda ne tik jaustis geriau, atrodyti sveikiau ir turėti tolygiai pasiskirsčiusį energijos kiekį visų varžybų metu, bet ir džiaugtis profesionaliu boulingu ilgiau bei išvengti traumų. Pabandyk šias rekomendacijas kitos treniruotės ar varžybų metu pritaikyti ir sau – mums jos pasiteisino, kodėl negali ir tau?

[1] – Kemerytė – Riaubienė E. Elekroninis diskursas: Maisto papildų „Tot’hema“ ir „Feroglobin B12“ įtaka aerobinę ištvermę lavinančių sportininkų organizmui. Daktaro disertacijos santrauka, bomedicininiai mokslai, biologija, fiziologija (B470). Vilnius Pedagoginis Universitetas 2002.

ENJOYED? SHARE IT!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

YOU MIGHT ALSO LIKE

Close Menu
Scroll Up

Turite klausimų? Parašykite mums.