Treniruotėse nėra vietos straikams

Dažnai boulingo centruose tenka matyti, kaip vyrukai, lydimi garsiais draugų šūksniais ir skambiais „high-fives“, meta vieną straiką po kito, renka 190+ vidurkį ir palydi tave pasitikėjimo savo jėgomis pilnais žvilgsniais. Gali pasirodyti gana grėsmingai, ypač jei vertintume tai, jog jie būsimi tavo komandos varžovai lygoje. Tačiau ar tikrai? Kad ir kaip bežiūrėsi – boulingas – tai sportas, su tuo nepasiginčysi. Tačiau boulingas išsiskiria iš kitų sporto šakų tuo, kad pakeitus boulingo centrą ar tepimą, viskas gali apsiversti aukštyn kojomis ir iš 200+ vidurkio žaidėjo gali patapti apie 160 vidurkį renkančiu nervų kamuoliu.
Kodėl taip yra? Įsivaizduokite situaciją – krepšinio ar futbolo komanda, visų treniruočių metu susiburia į komandas ir bėgioja nuo vienos aikštelės pusės iki kitos, gainiodami kamuolį ir imituodami varžybas. Jokių perdavimų, metimų/smūgių pratimų, fizinio pasiruošimo ir panašiai, jokio bandymo išmokti kažko naujo ar bent savo silpnybes paversti stiprybėmis. Tas pats ir boulinge – kaip gali tobulėti, jei tavo žaidimas treniruotės metu apsiriboja vien tik žaidimu partiją po partijos ant namų tepimo?
Jei jūs nežaidžiate lygoje arba bent jau nekeliate aukštų tikslų savo komandai ir žaidžiate tik todėl, kad smagu – šis straipsnis ne jums. Tačiau jei siekiate šio to daugiau, pasakysiu – treniruotėse svarbu ne straikai.
Šią vasarą su komanda nusprendėme treniruotis pagal specialią mūsų parengtą treniruočių programą. Viščiukus skaičiuosime vasaros pabaigoje, bet jau dabar matyti, kad kai kurie žaidimo aspektai, kurie anksčiau kėlė rimtų problemų varžybų metu dabar tampa nebe tokie baisūs. Viską darome pagal pasaulio boulingo bendruomenėje gerai žinomą GPA (Goal-Plan-Action) sistemą.
GPA sistema labai paprasta – išsikeli tikslą, pasiruoši planą jam įgyvendinti ir imiesi veiksmų. Žodžiai žodžiais, eikime prie pavyzdžių. Pasirinkime kad ir patį paprasčiausią – visi turime problemų su 10 kėglio valymu, ypač varžybų metu. Išsikelkime tikslą – padidinti 10 kėglio valymo dažnį. Sounds easy. Dabar, kai jau turime tikslą, galime imtis plano jam įgyvendinti. Planas šiuo atveju bus atlikti 20 metimų kiekvieno veiksmo metu. Tačiau jei tik sėdėsite ir galvosite apie savo boulingo problemas bei kontempliuosite planus joms spręsti – niekas nepasikeis, reikia imtis veiksmų. Šiam išsikeltam tikslui pasiekti siūlyčiau imtis bent trijų veiksmų iš karto, taip išsirinksite sau geriausiai pasiteisinusį ir jį naudosite tikslui pasiekti. Pirmas veiksmas, kurį išsikėliau buvo mesti tiesų metimą per 17 lentą su urethanu. Antrasis – mesti tiesiai per 20 lentą su urethanu, o trečiasis – „thumbless“ suktas metimas su spare per 15 lentą. Šį tikslą išsikėliau todėl, kad dar prieš porą metų buvau „thumbless“ žaidėjas, tokių problemų su kampinių kėglių valymu, kokias turiu dabar, atlikdamas metimus tiesiai neturėjau, tad buvo įdomu pažiūrėti. Neslėpsiu, rezultatai nustebino – pirmo veiksmo rezultatas 13/20 (65% valymas), antrojo – 12/20 (60% valymas), o trečiojo – net 17/20 (85% valymas). Kitą dieną treniruotės metu pakartojau pratimą vėl – rezultatai buvo panašūs į pirmuosius. Priėjau išvadą, kad artėjant turnyrui rugpjūčio pradžioje, visgi, į savo arsenalą vėl įtrauksiu spare kamuolį kampinių kėglių valymui. Beabejo, ir toliau treniruosiuosi valymus atlikti mesdamas tiesiai su urethanu, tačiau gerai įvaldyti šį gebėjimą užtruks dar gerą mėnesį, o varžybose reikia kuo geresnio rezultato. Mėtydamas vien straikus to nebūčiau supratęs, tiesa?
Šis pavyzdys yra pats paprasčiausias, jūs galite prisigalvoti kur kas daugiau ir nebūtinai tik kėglių valymui. Tai gali būti ir treniruotės kamuolio išleidimui iš vietos, žingsniai, pusiausvyros pratimai kamuolio išleidimo metu, tikslumas ir daug kitų. Svarbiausia viską daryti su galva ir žymėtis pastabas. O visų svarbiausia – nustokit žiūrėt į ekraną, kokį rezultatą pasiekėt, nes jis čia visiškai nesvarbus. Atpraskite nuo to – rezultatą svarbu sužiūrėti tik baigus partiją per turnyrą, kad užrašyti jį į lapuką. Visais kitais atvejais – tik papildomas dėmesio blaškymas.
Stenkitės tuos pačius pratimus atlikti ant skirtingų tepimų ir kuo daugiau – tuo geriau. Jei operatorius šiandien blogos nuotaikos ir takų nepertepinės – improvizuokite – imkite kitą kamuolį, kurio paprastai, esant tam tikromis sąlygomis neimtumėte. Pavyzdžiui, jeigu takas sausas, o treniruojatės žaisti ant šlapio, imkit spare ball‘ą ir centre ieškokit tepalo, taip treniruositės tarsi žaistumėte ant šlapio tepimo, išmoksite kontroliuoti loft‘ą, greitį, kampą.
Esmė ta, kad boulingas nėra vien tik nepertraukiamas kamuolių mėtymas vieną po kito siekiant straiko. Aišku – smagu, bet ar naudinga? Juolab, kad toli gražu ne visada sąlygos būna tokios, kaip namie, kur galime žaisti užsimerkę. Ir varžyboms išaušus, tie, kurie treniravosi šlifuodami savo žaidimą ir mokydamiesi kažko naujo tampa kur kas grėsmingesni už tuos, kurie lupo straiką po straiko ant namų tepimo, ir palieka juos bumbėti apie prastai nuteptus takus, prastą organizavimą ar neskaniai iškeptą kebabą su vištiena – bet ką, tik ne apie savo pasiruošimo stoką.
Analizuokite savo žaidimą, ieškokite spragų, išsikelkite tikslus ir atlikite pratimus joms užlopyti, meskite sau iššūkius – ir po kiekvienos treniruotės tapsite šiek tiek geresniu žaidėju bei atrasite boulingą iš naujo.

ENJOYED? SHARE IT!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

YOU MIGHT ALSO LIKE

Close Menu
Scroll Up

Turite klausimų? Parašykite mums.